Урок-конкурс английского языка по теме "Здоровье"

Урок-конкурс английского языка по теме "Здоровье"

Тип урока: повторительно-обобщающий

Цель урока:

  • систематизировать знания учащихся по теме;
  • совершенствовать знания, умения, навыки учащихся по всем видам речевой деятельности:: говорению, письму, чтению и аудированию по данной теме.

Задачи урока:

  • повторение лексического материала по теме;
  • развитие навыков устной речи по теме;
  • развитие познавательного интереса;
  • формирование навыков бережного отношения к своему здоровью.

Учебные пособия:

  • учебник “English” 6 класс (автор в.п.Кузовлев);
  • задания для учащихся;
  • открытки;

Техническое обеспечение: компьютер;

Ход урока

  1. Beginning of the lesson.

Teacher: Good morning! I am very glad to see you and hope that you are ready for the lesson. How are you today?

Pupil 1: I am fine, thank you! And how are your things?

Pupil 2: Very well , thank you! And how is your health?

Pupil 3: Not bad, thank you!

Teacher: I hope that you are fine today .On your desks you can see pictures of different moods. You can choose one which really shows how you are felling at the moment. You can put a tick in front of it.(Отметить настроение)

  1. Introduction of the lesson:

In a good mood we start our unusual lesson.

Today we shall have a final lesson according to our topic “Does your health depend on you?” Is there anything more important than health? At the lesson you’ll express your opinion towards healthcare. This lesson will be in the form of competition. You will take part in different contests. For each right answer the pupil gets a vitamin. The winner is the player with the most vitamins. Let’s start!

  1. Warm-up Activities:

Dear children! Certainly you know many English words connected with the topic “Health”. Do you know the parts of the body?

Guess the riddles!

  • A little ball can reach the sky (an eye)
  • These two brothers live not very far apart;
    One of the left, one of the right;
    But they never see each other (ears)
  • It lives alone between two bright stars (a nose)
  • A thick forest which grows as fast as it is cut down (hair)
  • It always beats and hops,
    It never sleeps or stops:
    And never we part with our little …(heart)

Do you know the names of different illnesses?

Do a puzzle.

The students must fill the boxes with the names of the illnesses, so that in the horizontal line they get a word “Temperature”/

Do you know the names of doctors? The students match the English and the Russian words.

A physician Окулист
A surgeon Терапевт
An oculist Кардиолог
A cardiologist Хирург
A doctor педиатр
A pediatrician Медсестра
A nurse Врач
A dentist Зубной врач
  1. Follow –up Activities .

Activity 1.

Teacher: Listen to the recording to learn how British children take care of their health Compare your habits with the British children. Make up questions about health habits.The Winner is the group with the most questions. The questions can be following:

  • Do you go in for sport?
  • Do you do your morning exercises every day?
  • What food must you eat to be healthy?
  • How often do you wash your hands?
  • How often do you clean your teeth?
  • How often do you air your room?
  • Do you walk in the fresh air?
  • Do you eat fruit and vegetables?

Thank you, children !

Activity 2.

Teacher:

I think if a person wants to be healthy he should have health habit.  Everybody must know simple rules about keeping fit.. Let’s see how you know them. What should a person do if he/she wants to be healthy? What advice will you give if your friend has:

  • a toothache;
  •  a headache;
  • a burn;
  • a stomachache.

Suggested answers:

  • If you have got a headache you should drink herbal tea or just have a rest;
  • If you have got a сough you should drink warm milk.
  • If you have got a toothache you should go to the dentist.
  • If you have got a burn you should put the burn under cold water

(The winner is with the most answers.)

Activity 3.

Teacher: Children, you have worked hard. Aren’t you tired? It’s time for fun .I suppose it is time to have a rest. Let’s sing our favorite song and do aerobics.

If you’re healthy

If you’re healthy and you know it,
Clap your hands.
If you’re healthy and you know it,
Clap your hands.

If you’re healthy and you know it,
And you really want to show it,
If you’re healthy and you know it,
Clap your hands.

If you’re healthy and you know it,
Snap you fingers.
If you’re healthy and you know it,
Snap you fingers.

If you’re healthy and you know it,
Slap your legs.
If you’re healthy and you know it,
Slap your legs.

If you’re healthy and you know it,
Stamp your feet.
If you’re healthy and you know it,
Stamp your feet.

If you’re healthy and you know it,
Say OK
If you’re healthy and you know it,
Say OK

If you’re healthy and you know it,
And you really want to show it,
If you’re healthy and you know it,
Say OK

Activity 4.

Teacher: Now it is time for drama.

  • The task for the first group: Make up dialogues between friends.
  • The task for the second group: Make up dialogues between a doctor and a patient.

The winner is with the best dialogue.

Activity 5.

Teacher: Finally we’ll discuss the question: How to keep fit? I know that you are eager to present your projects. Which group will be the first?

(Then pupils present their projects.)

Activity 6.

Teacher: Put the words into right order and read English proverbs!

  1. better, than, is, wealth, health (Health is better than wealth)
  2. bed, and, wise, man to early to, wealthy, makes, early, to rise, a (Early to bed, early to rise, makes a man healthy, wealthy, and wise).
  3. аn/ keeps / a/ day / apple / away/ doctor / away/ (An apple a day keeps a doctor away).

Activity 7.

Teacher: Take this “magic “apple –a symbol of many important things, а symbol of health. Pass it to your friend with good words to him

Дети, передавая яблоко друг другу, произносят добрые слова- пожелания oдноклассникам.

  • P1: I wish you to be happy I promise you not to quarrel.
  • P2: I wish you to be healthy I promise you not to give nick - name
  • P3: I wish you to be kind I promise you not to hurt
  • P4: I wish you to be hardworking I promise you to help
  • P5: I wish you to be brave I wish you to do well I promise you to be kind

v. Homework

Teacher: Your home task is to write a letter to your English language teacher about our lesson. For volunteers there is one more task. You can write your own poem in English about Health.

Conclusion.

  • Определение настроения в конце урока.
  • Сравнение с началом урока .
  • Подведение итогов урока .

Teacher: Take your pictures of different moods once more and choose one which shows your mood at the moment. Is it different? Can you explain why? It’s time we finish our lesson, You’ve worked hard.

  • Count your vitamins. Who is the best today?
  • I give excellent marks to…

Our lesson is over. See you later. Goodbye!

Читать еще:


Новые материалы:

Сценарий занятия "Анализ качеств, важных для межличностного общения" (тренинг для подростков "Общение без проблем") :: Приложение к личному делу учащегося "Дневник психолого-педагогических наблюдений" :: План-конспект группового коррекционно-развивающего занятия с психологом. 2-й класс :: Программа тренинговых занятий "Психология общения" для студентов, обучающихся по специальностям среднего профессионального образования по направлению подготовки Гостиничное дело 101100 :: Урок математики в 1-м классе по программе "Школа-2100" на тему: "Таблица сложения" :: Бамблби ( Bumblebee ), 2018 ::
Warning: include(/home/u190093/artismebel.ru/www/sitemap/list30.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/u190093/poznanie21.ru/www/sitemap/links-rand.php on line 45

Warning: include(/home/u190093/artismebel.ru/www/sitemap/list30.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/u190093/poznanie21.ru/www/sitemap/links-rand.php on line 45

Warning: include() [function.include]: Failed opening '/home/u190093/artismebel.ru/www/sitemap/list30.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/php53:/usr/share/pear53') in /home/u190093/poznanie21.ru/www/sitemap/links-rand.php on line 45
Обитель зла: Последняя глава ( Resident Evil: The Final Chapter ), 2016 ::

Отзывы (через аккаунты в социальных сетях Вконтакте, Facebook или Google+):

Оставить отзыв с помощью аккаунта ВКонтакте:

Оставить отзыв с помощью аккаунта FaceBook:

Оставить отзыв с помощью аккаунта Google+:

Поддержите сайт - подпишитесь на канал в Яндекс.Дзене!

Самое популярное:
Состояние воздуха: Карта загрязнения воздуха онлайн, обновляется в режиме реального времени

Экологическая карта состояния воздуха, которым мы дышим. В режиме реального времени.

Звуко-буквенный разбор слов

Научить детей реально оперировать звуками, т.е. развивать фонетический слух.

Почему газовая плита - это вредно

Кухня с газовой горелкой обычно является главным источником загрязнения воздуха, причем, не только на кухне, но и во всей квартире.

Букеты на 1 сентября из чая, кофе и конфет!

На 1 сентября все дети идут в школу с цветами. И на общем фоне будет выгодно выделяться школьник с оригинальным подарком - букетом, составленным из чая, кофе и конфет!

Итоговый тест по курсу 10-го класса

Данные тесты составлены для итоговой проверки знаний учащихся 10-х классов, обучающихся по учебнику "Алгебра и начала анализа - 10" авторов С.М.Никольского, М.К.Потапова и др. с целью приобщения их к единому государственному экзамену. В работу включены 26 заданий для каждого варианта. Всего 4 варианта. Все задания распределены по трем уровням сложности А, В и С подобно заданиям ЕГЭ. Учтены все темы, изучающиеся в данном курсе алгебры и начал анализа, а также задания по алгебре 7–9 кл. и геометрии. В работе приведены ответы к заданиям.

Познавательно-исследовательский, творческий проект с детьми второй младшей группы «Первоцветы – дар крымского леса»

Дети не имеют знаний о бережном отношении к природе родного края и навыков правильного поведения в природе, еще не сформировано экологическое сознание, а основы его закладываются в дошкольном возрасте. Цель проекта: формирование представлений о первых цветущих растениях крымского леса – первоцветах, опыт экологически грамотного поведения детей в природе.

Путешествие по координатной плоскости

По курсу математики автора Л.Петерсон в 4-м классе изучается тема «Координатная плоскость». Тема оказалась настолько интересной, что дети сами придумывали и составляли различные фигуры на координатной плоскости. Так возникла идея проведения урока закрепления по данной теме в игровой форме, который построен как путешествие по литературному произведению Стивенсона «Остров сокровищ» с применением различных форм организации учебной деятельности учащихся. Чередование различных видов деятельности способствует поддержанию работоспособности учащихся, поэтому урок насыщен многообразием заданий.


Школьные занятия:
 
Контакты Научно-популярный портал "Познание - XXI век".
111672, г. Москва, ул. Новокосинская, д. 15, корп. 7.
Для связи E-mail: . poznanie21@yandex.ru
 
ADD