The World of Proverbs : Иностранные языки

Цели урока:

  • Практические: формирование практических умений в чтении, письме и говорении.
  • Образовательные: учить правильно употреблять английские пословицы, повышать общую культуру выражения мысли.
  • Развивающие: развивать мышление, память, воображение, самостоятельность.
  • Воспитательные: формировать интерес к изучению иностранного языка.

Оборудование: рисунки, карточки с заданиями и диалогами.

Ход урока

Начало урока: приветствие, сообщение темы урока.

Teacher: Good morning students!

Yesterday Kate didn’t do her homework and got a bad mark. She is a lazy girl. What is bred in the bone will not go out of the flash. She promised her parents and teachers that she would improve her knowledge, but promises are like piecrust, made to be broken.

And now answer my question: “What did I use in my speech?’

Student: You used some proverbs.

Teacher: Right you are! And what is a proverb? The dictionary defines this word as “an old, well-known sentence that tells you something about life.” So a proverb is a well-known utterance which contains people’s wisdom and which is usually made in the form of advice. Proverbs are created on the basis of our knowledge of life. In the English language there are a lot of proverbs. Some of them have Russian equivalents and some of them are translated word for word. We can find a great number of synonymous proverbs: “Deeds, not words”. – “Handsome is as handsome does”. “О человеке судят не по словам, а по делам”.

And your home task was to learn how proverbs appeared.

Student: Some English proverbs were borrowed from other languages. For example the proverb “Through hardships to the stars” (“Через тернии к звёздам”) came from the proverb “Per aspera ad astra”. Some proverbs were taken from the Bible such as “Charity covers a multitude of sins” (“Милосердие искупает многие грехи”). And some of them came from famous people’s quotations. Once Churchill said “Give us the tools and we will finish the job” and there appeared such proverbs as “What is a workman without his tools?” (“Чего стоит мастер без инструментов?), “You cannot make brick without straw”(“Без соломы кирпича не сделаешь”).

Task №1.

Teacher: Your home task was also to illustrate some proverbs. You have drawn a lot of pictures. So, let’s match the pictures with the proverbs. And then you will explain what they mean and find their Russian equivalents.

1.

2.

3.

4

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

  1. Pie in the sky.
  2. She has money to burn.
  3. Don’t wash your dirty linen in public.
  4. Neither fish nor flesh.
  5. Too many cooks spoil the broth.
  6. Love laughs at locksmiths.
  7. Out of the frying-pan into the fire.
  8. Don’t make a mountain out of a molehill.
  9. Don’t look a gift horse in the mouth.
  10. The lion is not so fierce as he is painted.
  11. There is no rose without a thorn.
  12. All cats love fish but fear to wet their paws.
  13. The early bird catches the worm.
  14. Honey is sweet, but the bee stings.
  15. Catch the bear before you sell his skin.
  16. Every mother thinks her own gosling a swan.
  1. Своё дитя и горбато, да мило.
  2. Из огня да в полымя.
  3. Не выноси сор из избы.
  4. У неё денег куры не клюют.
  5. У семи нянек дитя без глазу.
  6. Видит око, да зуб неймёт.
  7. Для любви нет преград.
  8. Делить шкуру неубитого медведя.
  9. Дареному коню в зубы не смотрят.
  10. И хочется, и колется.
  11. Кто рано встаёт, тому Бог даёт.
  12. Не так страшен чёрт, как его малюют.
  13. Нет розы без шипов.
  14. Делать из мухи слона.
  15. Журавль в небе.
  16. Ни рыба ни мясо.

Task №2.

Teacher: Your next task will be to complete each proverb (A – L) with one of the endings (1 – 12).

  1. Make hay1. before they are hatched.
  2. A cat in gloves2. in the mouth.
  3. Too many cooks3. is past recalling.
  4. Don’t make a mountain 4. catches no mice.
  5. To be born with 5. out of a molehill.
  6. There is no use 6. makes a bad ending.
  7. Don’t count one’s chickens 7. spoil the broth.
  8. What is done8. while the sun shines.
  9. Actions speak 9. a silver spoon in one’s mouth.
  10. Don’t look a gift horse 10. crying over spilt milk
  11. A bad beginning 11. cannot be undone.
  12. A word spoken 12. louder than words.

Task №3.

Teacher: And now you are to find synonymous proverbs. Look at the blackboard and find some pairs.

  • “Don’t halloo till you are out of the wood”.
  • “Fear takes mole-hills for mountains”.
  • “Don’t trouble trouble until trouble troubles you”.
  • “None but the brave deserve the fair”.
  • “What is bred in the bone will not go out of the flash”.
  • “First think, then speak”.
  • “The leopard cannot change his spots”.
  • “No pains, no gains”.
  • “There’s many a slip between the cup and the lip
  • “Let sleeping dogs lie”.
  • “No cross, no crown”.
  • “Fear hath a hundred eyes”.
  • “Fortune favours the brave”.
  • “A word spoken is past recalling”.

Task №4.

Teacher: Now I’ll give you some cards with dialogues. Your task is to choose an appropriate proverb and to put it into the conversation.

Dialogue I.

Bill: Hi, Betty! As far as I know your class is to make a school newspaper.

Betty: Yes, you are right. But when you see it, you will be rather surprised.

Bill: But why?

Betty: Everybody wanted to take part in this work. Every pupil from our class had his own task: somebody was writing some material, somebody was drawing pictures and so on. As a result our newspaper is too loud and there are too many details in it.

Bill: Well, as the famous proverb says: ______________________________.

Dialogue II.

Rachel: Do you know that Nick is in hospital now?

Penny: Really? What’s the matter with him?

Rachel: He fell from a tall tree yesterday.

Penny: Oh dear! Did he fracture his leg or his arm?

Rachel: No, he didn’t. He is all right. Nick _________________________. He has just a few bruises and scratches.

Penny: I hope he will recover soon.

Dialogue III.

George: Yesterday I got ______________________________.

Andrew: Really?

George: When I returned home from school my mother gave me a dressing-down for a terrible mess in my room. But when she learnt about the marks I got at school she was so angry that I decided to lock myself in the room and to do my homework.

Andrew: Then let that be a lesson to you.

Dialogue IV.

Mother: Why are you crying Robert?

Robert: Carol has eaten all my sweets.

Mother: But she is only four and she doesn’t understand her fault. Besides ________________________________. So wipe your tears and don’t be a cry-baby.

Robert: OK, Mummy.

Dialogue V.

Mark: What present did your parents make you for your birthday?

Sally: They presented me roller skates.

Mark: That’s great! You must be happy now.

Sally: But I was eager to have the latest model and they bought me another pair which was cheaper.

Mark: _____________________________. Just thank your parents for their present. They wanted to please you.

Task №5.

Teacher: Now your task is to make up your own dialogues using proverbs. Work in pairs. I’ll give you five minutes.

Teacher: So, let’s draw a conclusion. Why do we use proverbs in our speech and is it really important to use them?

Student 1: We use proverbs in our speech to make it more beautiful and expressive. I think that everybody who learns the English language should know some English proverbs in order to understand other people and to make his own speech vivid and colourful. Proverbs can make the process of learning English easier and more interesting.

Student 2: I quite agree with you. Every educated person should know a lot of proverbs and use them actively.

Teacher: I hope that our lesson was interesting for you. Thank you for active work! Good bye!

Читать еще:


Новые материалы:

Как занять ребенка дома. Рекомендация для родителей :: Модель методической работы, направленная на самоактуализацию педагога :: Занятие по теме "Вода – источник жизни" :: Блицтурнир "Знатоки искусства" между родителями и детьми старшей группы :: Конспект занятия по математике в подготовительной логопедической группе "Сокровища старого замка" :: Робин Гуд: Начало ( Robin Hood ), 2018 :: Дом и дача/Мебель/Мебель для спальни/Мебель/Детская/Детские кровати от 3 лет/Матрасы / Столлайн / Матрас односпальный Фантазия-Рондо 900x2000 ::

Отзывы (через аккаунты в социальных сетях Вконтакте, Facebook или Google+):

Оставить отзыв с помощью аккаунта ВКонтакте:

Оставить отзыв с помощью аккаунта FaceBook:

Самое популярное:
Звуко-буквенный разбор слов : Начальная школа - Хелси и Смарт

Научить детей реально оперировать звуками, т.е. развивать фонетический слух.

Тесты для задания 7 ЕГЭ по русскому языку : Русский язык

Представленные тесты дают возможность учащимся приобрести практические навыки, связанные с нахождением нарушений синтаксической нормы. Умение видеть и исправлять данный вид ошибок при построении предложений позволяет не только дать правильный ответ при выполнении этого задания, но и не допускать подобных ошибок в сочинительной части экзамена.

Контрольная работа по химии. 8-й класс. Тема: "Кислород. Водород. Вода. Растворы" : Химия

В данной контрольной работе осуществляется проверка знаний и умений. Контрольная работа рассчитана на 1 урок и представлена в 2 вариантах, каждый из которых разбит на 3 части: 1 - тест, состоящий из 18 вопросов; 2 - четыре утверждения, где есть пропущенное слово; в 3 - необходимо составить 6 уравнений химической реакции и уравнять их.

Представлен урок развития речи в 4-м классе, на котором происходит обучение детей по написанию сочинения-описания, основанное на личных наблюдениях. На уроке происходит формирование умений строить текст в определенной композиционной форме, определять и ясно выражать основную мысль сочинения, уметь систематизировать собранный материал.

Витамины для похудения в аптеке название

...

Интерактивная карта загрязнения воздуха онлайн, обновляется в режиме реального времени

Экологическая карта загрязнения воздуха, которым мы дышим. В режиме реального времени.

Урок литературы по теме "Картины народной жизни и родной природы в повести Н.В.Гоголя "Ночь перед Рождеством"

Урок литературы по теме "Картины народной жизни и родной природы в повести Н.В.Гоголя "Ночь перед Рождеством"

Идеальные незнакомцы (Италия 2016, Испания 2017, Франция 2018, Россия 2019) - КиноАнализ

Итальянская история о том, как три с половиной семейные пары старых друзей чуть не поубивали друг друга за дружеским, пародон за обильную тафтологию, ужином, внезапно стала настолько популярной, что сразу же после ее выхода в других странах начали срочно лепить римейки. Мне больше не известно случаев, когда римейк фильма начали делать не спустя 5-10-20 лет, а сразу же после выхода. И испанский римейк, поставленный по свежим следам, уже поставил рекорд по сборам в Испании за свой первый месяц - декабрь 2017! Здесь же теперь и французский.

Значение живых организмов в природе и жизни человека : Биология

Конспект составлен на основе текстового материала учебника биологии 5-го класса под ред. проф. И.Н. Пономаревой, заданий рабочей тетради к учебнику, краеведческого материала, презентации и электронных образовательных ресурсов ЕК ЦОР. Урок знакомит с вредными и полезными для человека живыми организмами; раскрывается значение сохранения природного разнообразия; характеризуется значение живых организмов для человека и природы.

С завтрашнего дня начинаю худеть

худеем с завтрашнего дня Молоденькая секретарша Оля, плотно перекусив в буфете тремя булочками с повидлом и запив это черным кофе, посмотрела в зеркало. Щеки...

Школьные занятия:
 
Контакты Научно-популярный портал "Познание - XXI век".
111672, г. Москва, ул. Новокосинская, д. 15, корп. 7.
Для связи E-mail: . spieler@detishka.ru
 
ADD